seo title tr

Risk nedir?

Risk nedir?

Risk, kişiye özgü bir şey olduğunda potansiyel bir tehlike olarak tanımlanır.

Mesela,bir dağcının dağdan tırmanırken kayması risktir.Eğer tırmanamazsanız dağdan kayma riskini göze almamış olursunuz.Kaza meydana gelmeden olası yaralanmaları tahmin edemeyiz.

Borsada, sermayenin kaybolabileceği riski vardır. Buna, kayıp riski denir.

 

DayTrader, dağcıdan farklı olarak kaybın boyutunu doğru bir şekilde tahmin edebilir. DayTrader, sermaye ve zarar riskini bir ticaretten hemen önce hesaplayabilme olanağına sahiptir; böylece, ticaret istediği gibi gelişmiyorsa,ticarette kaybedeceği paranın toplamını tam olarak bilecektir.

Her DayTrader, her ticarette ticaret sermayesi miktarını ve olası finansal kayıp miktarını hesaplamalı, böylece herhangi bir zamanda "tehlike korkusu" tetiklenmemelidir.

Günlük Ticarette, herkesin kişisel zarar riskinde ve sermayelerinde bir tehlike hissetmeyecek noktaya kadar limiti vardır.

Dağa tırmanmayı deneyimlememiş kişiler,dağa bakıp en tepeye çıkmayı hayal eder.ve yapabilceğine inanıp,yürümeye başlar.Aynı şekilde deneymsiz tüccarlar bile eğitimle borsada para kazanma fırsatlarını öğrenip,yapabileceklerine inanırlar.

DayTrader da tırmanıcı gibi ilk adımlarıyla beraber yürümeye,hatta koşmaya başlar.Düştükleri zaman da olur.Fakat bu tekrar tekrar çalışmasını sağlar.Olumlu,olumsuz tüm deneyimler DayTraderı başladığı noktadan farklı bir yere getirir.Artık riskleri bilir,örneğin başka bir DayTrader kaybettiği 10 ticaret sonrasında yorulur,nasıl başa çıkacağını bilemez ve cesaretinide kaybederek işlem yapmayı bırakır.

Bu iki DayTrader da aynı merakla yola çıkmışlardı,fakat geldikleri noktalar ayrı oldu.Burada önemli olan risktir.Risk öngörülebilirdir.Riskleri azaltmak için eğitim önemli bir unsurdur.Eğitimle beraber yeni kuralları kabul etmek,konsantre olma yeteneğini geliştirmek gerekir.

Sürekli risk kontrolü yapmak,DayTrading için eğitmek,tecrübelerle gelişmek ve DayTrading'de kendi gelişimini bilmek;minimum risk ile borsada kalıcı olarak para kullanmak için gereken faktörlerdir.