seo title tr

Günlük yatirimda psikoloji

"Doğru fırsatı beklemek ya da yatırımın kâr hedefini gerçekleştirmek için yaşanan duygusal yük, hafife alınmamalıdır" ( Daytrading eğitimi hakkındaki blog makalesinden Alıntı)

Günlük ticaretin duygusal yükü neden hafife alınmamalıdır?

Bir tarafta günlük ticaret, fırsatın ortaya çıkana kadar sabırla beklemeyi gerektirir; ayrıca  karlı bir yatırım fırsatı elde etmek için hiç tereddütsüz çabuk hareket gerektirir.

Bu sabırlı bekleyiş,ticaret fikrinin artı ve eksilerini düşünmek için zaman kazanılır. Bu düşünceler, güvensizlik gibi duygulara,fakat   bazen de abartılı bir güvene neden olabilir; bu da kişinin enerjisini sarsabilir.

Ayrıca beklemek  yorgun ve kararsız hale getirebilir.

Fakat, artık ticareti gerçekleştirme zamanı  geldiğinde, maksimum uyanıklık ve yoğunlaşma gereklidir.

Yorgunlukla baş etmek,sabır ve zihinsel direnci arttırmak için sessiz ortamda bir ve iki günlük meditasyonlar faydalı olabilir.

Sabırla beklemenin yanında, bir ticarete girmek bile zihinsel bir yük olabilir. Bir ticarete giriş yaptıktan sonra, piyasa gelişene ve kâr hedefine ulaşılana kadar beklemek gereklidir. Bu süre zarfında ticaret bazen kâr, bazen de kayıp olabilir.Piyasanın ticaretin arkasındaki planı gerçekleştirdiğinden emin olmanız gerekmektedir.Eğer riskler tek tek belirlenirse ticaretteki potansiyel kayıplar hesap ve duygular üzerinde negatif bir iz bırakmaz.

Günlük ticarette karşınıza çıkan art arda kayıplar sizde şüphe uyandırabilir.Bilinmesi gereken şey borsa trendleri asla öngörülebilir değildir.Önemli olan sabırsızlık,açgözlülük ya da korkunun bu kayıplara neden olmamasıdır.

Eğer altı yedi işlemden sonra belirgin bir kayıp varsa,bir iki gün ticaret molası verilmelidir.Bu süre içerisinde, kaybın pazar evresinde telafi edilip edilmeyeceği kontrol edilmelidir.

Eğer kayıp sabırsızlık,açgözlülük ya da korkudan kaynaklanmışsa uzun bir ticaret molas vermek daha uygundur.

Burada önemli olan,kişisel gelişim planınızı,zihinsel yeteneklernizin zayıf yönlerini incelemek;ticarete devam etmek adına düzeltmeler yapmaktır